חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רמת גן – בית הספר הושבת מחשש לקרינה

ניווט מהיר:

הורי התלמידים בבית הספר היסודי "גבעולים" בעיר, השביתו את הלימודים במוסד במחאה על כוונת העירייה וחברת רכבת הקלה להעתיק שנאי חשמל למתקן תת קרקעי. אך בעירייה ובחברה טוענים: הקרינה מהמתקן תהיה נמוכה וכלל לא מתוכנן להעביר חשמל ממנו לרכבת הקלה מורן זליקוביץ`

מחיר בניית הרכבת הקלה: קבוצת הורים לתלמידים בבית הספר היסודי "גבעולים" ברמת גן השביתה היום (ג`) את הלימודים בבית הספר, לאחר שנודע להם על כוונת עיריית רמת גן וחברת נת"ע האחראית על פרויקט הרכבת הקלה, להקים תחנת שנאים בגודל 40 מטר רבוע, בקרבת בית הספר. שנאים אלה ידועים כפולטי קרינה.

ההורים גילו את התכנית לפני מספר שבועות, באמצעות מודעה שהתפרסמה בעיתון. במודעה נמסר, כי הכוונה היא להקים את התחנה מעבר לכביש בו נמצא בית הספר היסודי, המונה 650 תלמידים בכיתות א`-ח`.

נציגת ההורים, מיכל סופר, הסבירה: "אנחנו לא רוצים קרינה שתפגע בילדים שלנו. לפני כחודשיים נודע לנו במקרה כי עומדים לחפור מול בית הספר תחנת טרנספורמטורים שיטמינו בקרקע. את העובדה גילינו מעיון באתר של חברת נת"ע (פרויקט הרכבת הקלה). מדובר בשנאים שימוקמו מול בית הספר, מעבר לכביש".

לפני שלושה שבועות החלו בעבודות בשטח, והתושבים הצליחו לעצור את הפעולות. "כשהחלו החפירות עצרנו בגופנו את תחילת העבודות. אם יחליטו לבנות את התחנה, אנחנו דורשים התחייבות בכתב שהקרינה לא תעלה על יותר משני מיליגאוס".

ניסיונותיהם של ההורים ותושבי השכונה להיפגש עם גורמים בעירייה או בחברת נת"ע, נתקלו לדבריהם בקשיים מכוונים מצד העירייה. כך למשל, כשביקשו להיפגש עם חברי מועצת העיר, נאסר על ההורים לקיים את הפגישה בבית הספר. פגישה אחרת שביקשו עם נציגי ועד השכונה וההורים עם חברת נת"ע התבטלה.

"אם בשבוע הבא העירייה או נת"ע יתחילו שוב את העבודות, בלי לקיים דו שיח, אנו נצא לרחובות לעצור את העבודות", התריע עמוס סומך, תושב השכונה. לדבריו, "פניותינו לעיריית רמת גן ולחברת נת"ע לקבלת אשורים בכתב, כי חדר השנאים מחליף את השנאי הקיים בלבד ולא ישמש את הרכבת הקלה, לא נענו".

העירייה: איכות החיים תשתפר

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "מדובר בעבודה שרק תשפר את איכות החיים בשכונה, ותפחית קרינה. במסגרתה יועתק השנאי הממוקם כיום ממילא על עמוד מתח גבוה מול בית הספר אל מתחת לפני הקרקע. מדובר באותו שנאי ובאותו המיקום, ומיותר לציין כי כיום, בהיותו עלי, הוא פולט יותר קרינה מאשר כשיהיה תת קרקעי. מנכ"ל נת"ע כבר הדגיש כי השנאי לא יספק חשמל לרכבת הקלה".
מהעירייה נמסר עוד, כי נציג חברת החשמל ומהנדס המחוז, כבר אישר את הדברים ואף ציין, כי הקרינה ממכשיר הטלוויזיה או המחשב הביתי עומדת על פי 10 מאשר בחדר הטרנספורמציה האמור.

מחברת נת"ע נמסר כי החברה התחייבה שתעמוד בכל הכללים והתקנות, ולא – ייסגר חדר השנאים התת-קרקעי. כמו כן הדגישו, כי חדר השנאים כלל אינו מיועד לספק חשמל לרכבת הקלה, אלא רק להסב את רשת החשמל ברחוב מרשת עלית לתחתית. "הקרינה בחדר השנאים לא תעלה על הערכים המותרים על פי חוק", הדגישו, ואף הבטיחו לערוך בדיקות תקופתיות בסביבת המתקן.